Συμμετοχή του Εργαστηρίου Φυσικής της Ατμόσφαιρας σε εκδήλωση της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας
Published On: 02/04/2021 | Categories: Γενικές |

Στις 7/4, 19:00, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση του Παραρτήματος Πατρών της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας με θέμα: «Ατμοσφαιρική ρύπανση, καρκίνος και επιδημία covid-19».

Στην εκδήλωση, το Εργαστήριο Φυσικής της Ατμόσφαιρας θα παρουσιάσει τα συμπεράσματα από τις μετρήσεις του δικτύου αιωρούμενων σωματιδίων κατά τα τελευταία 4 χρόνια στην πόλη της Πάτρας.

H εκδήλωση περιλαμβάνει τα ακόλουθα θέματα τα οποία θα αναπτύξουν οι κάτωθι ομιλητές:

• «Ατμοσφαιρικά μικροσωματίδια και ανθρώπινη υγεία», Kαθηγητής Σ. Πανδής (Τμήμα Χημικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών)
  • «Το δίκτυο μέτρησης ατμοσφαιρικών μικροσωματιδίων στην Πάτρα», Καθηγητής Α. Καζαντζίδης (Τμήμα Φυσικής Πανεπιστημίου Πατρών).
  • «Ατμοσφαιρική ρύπανση και καρκίνος – Επιδημιολογικά δεδομένα και πρόληψη», Καθηγητής Απ. Βανταράκης (Τμήμα Ιατρικής Πανεπιστημίου Πατρών)
  • «Κλιματική αλλαγή και πανδημίες», Επίκουρη Καθηγήτρια Κ. Ακινόσογλου (Τμήμα Ιατρικής Πανεπιστημίου Πατρών)
  • Βιωματική παρέμβαση: Η κοινωνία που υποφέρει και πως αντιδρά – Χάρης Σώζος, ηθοποιός

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί μέσω της πλατφόρμας Zoom με την ευγενική χορηγία του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ο σύνδεσμος για την παρακολούθηση της εκδήλωσης είναι:https://upatras-gr.zoom.us/j/97563657172?pwd=MUhjZlJ3Uk15bmpLRkpmT0ZITUd2QT09

Meeting ID: 975 6365 7172, Passcode: 510923