Σχετικά με τις εξετάσεις των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθημάτων
Published On: 07/02/2024 | Categories: Γενικές, Εξετάσεις |

Η Συνέλευση του Τμήματος Φυσικής, στη συνεδρίασή της στις 6/2/2024, αποφάσισε τα κάτωθι:

1. Για τα γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος Φυσικής, αξιόπιστες εξ’ αποστάσεως εξετάσεις, για το τρέχον εξάμηνο, μπορούν να διεξαχθούν μόνο σε περιορισμένο αριθμό προπτυχιακών μαθημάτων, όπως αυτά αναφέρονται στη συνέχεια.

2. Το Τμήμα Φυσικής είναι σε ετοιμότητα να διεξαγάγει δια ζώσης εξετάσεις για τα υπόλοιπα προπτυχιακά μαθήματα, με βάση τον Εσωτερικό Κανονισμό, εφόσον επιστρέψει σε ομαλές συνθήκες λειτουργίας και δοθεί η σχετική έγκριση από τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Πατρών.

3. Σε συνεννόηση με τους διδάσκοντες, οι Συντονιστικές Επιτροπές των δύο μεταπτυχιακών προγραμμάτων του Τμήματος, θα εξετάσουν πιθανούς τρόπους εξέτασης.

Στη συνέχεια των παραπάνω, θα εξεταστεί άμεσα η διαθεσιμότητα των εξ αποστάσεως μεθόδων και υπάρξουν νεότερες ανακοινώσεις για τις ημερομηνίες και τον τρόπο εξέτασης αυτών των μαθημάτων.

Ανακοινώσεις θα υπάρξουν και για την εξέταση των μεταπτυχιακών μαθημάτων.

Με βάση την ενημέρωση που εστάλη από το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου των προπτυχιακών φοιτητών, αποφασίστηκε κατάληψη του Τμήματος μέχρι και τη Δευτέρα 12/2.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος

Ανδρέας Καζαντζίδης

Μαθήματα που θα διεξαχθούν με εξ αποστάσεως εξετάσεις*:

• Ειδικά Θέματα Κβαντομηχανικής και Εφαρμογών Κβαντικής Φυσικής
  • Εισαγωγή στην Αρχιτεκτονική των Μικροϋπολογιστών
  • Εισαγωγή στην Κβαντική Οπτική
  • Εργαστήριο Ψηφιακών Ηλεκτρονικών (εξέταση με τελική εργασία και εξέταση στην εργασία αυτή)
  • Εφαρμοσμένη Οπτική
  • Μικροηλεκτρονική
  • Οπτικοηλεκτρονική
  • Φυσική Ατμόσφαιρας ΙΙ
  • Φυσική των Πολυμερών, Σύνθετων και Υγροκρυσταλλικών Υλικών
  • Συστήματα Ηλιακής Ενέργειας
  • Σχολική Συμβουλευτική
  • Υλικά και Διατάξεις Μικροηλεκτρονικής
  • Αστροφυσική Ι
  • Αστροφυσική ΙΙ

* Είμαστε σε αναμονή των απαντήσεων από όλους τους διδάσκοντες, οπότε υπάρχει πιθανότητα να προστεθούν κάποια μαθήματα. Σε κάθε περίπτωση, η τελική λίστα μαθημάτων θα ανακοινωθεί το συντομότερο, σε νέα ανακοίνωση.