H συμμετοχή του Τμήματος Φυσικής στη λίστα κατάταξης Research.com για το 2023
Published On: 11/09/2023 | Categories: Γενικές |

Tο Research.com, αποτελεί μια σημαντική ακαδημαϊκή πλατφόρμα για τους ερευνητές όλου του κόσμου. Πρόσφατα ολοκληρώθηκε η έκδοση της κατάταξης των καλύτερων επιστημόνων και πανεπιστημίων στον κόσμο για το 2023 για ένα αριθμό σημαντικών επιστημονικών κλάδων.

Συνοπτικά, τo Πανεπιστήμιο Πατρών εμφανίζεται να καταλαμβάνει την θέση 570 μεταξύ 2000 Πανεπιστημίων που συμπεριλαμβάνονται στην συγκεκριμένη λίστα κατάταξης, παρουσιάζοντας εξαιρετικές επιδόσεις σε ένα αριθμό θεματικών ενοτήτων που σχετίζονται και με το Τμήμα Φυσικής όπως: Mathematics, Earth Science, Engineering and Technology, Environmental Sciences, Materials Science.

Σύμφωνα με το Research.com, στους 39 κορυφαίους επιστήμονες του Πανεπιστημίου Πατρών συγκαταλέγεται ο Καθηγητής του Τμήματος Φυσικής κ. Στέλιος Κουρής.

Η συνολική επίδοση του Πανεπιστημίου Πατρών στην κατάταξη του 2023 μπορεί να

βρεθεί στον παρακάτω σύνδεσμο: