Διαδικασία επανεξέτασης για βελτίωση βαθμολογίας (προακτέου βαθμού)
Published On: 08/02/2022 | Categories: Γενικές, Προπτυχιακές Σπουδές |

Σας υπενθυμίζουμε οτι η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου και η Συνέλευση του Τμήματος, έχουν εγκρίνει ρύθμιση για την επανεξέταση φοιτητών σε μάθημα/τα, στα οποία έχουν εξετασθεί επιτυχώς και επιθυμούν να βελτιώσουν τη βαθμολογία τους, με την ακόλουθη διαδικασία:

Μετά από αιτιολογημένη ηλεκτρονική αίτηση (μέσω ιδρυματικού email) του ενδιαφερόμενου φοιτητή προς τη Γραμματεία του Τμήματος είναι δυνατή η επανεξέτασή του με σκοπό τη βελτίωση της βαθμολογίας του προακτέου βαθμού.

Επιτρέπεται η εξέταση σε ένα μάθημα ανά εξάμηνο, εξαιρουμένων των εργαστηρίων Φυσικής I, II, III, IV,V.

Η αίτηση πρέπει να κατατεθεί εντός προθεσμίας ενός μηνός μετά τη λήξη της εκάστοτε εξεταστικής περιόδου (Φεβρουαρίου ή Ιουνίου).

Η επανεξέταση επιτρέπεται μία φορά κατά την επαναληπτική εξέταση Σεπτεμβρίου για μαθήματατου χειμερινού και/ή εαρινού εξαμήνου του ίδιου ακαδημαϊκού έτους και μόνον.

Μεταξύ των βαθμών εξέτασης και επανεξέτασης υπολογίζεται ο μεγαλύτερος.

Οι δύο βαθμοί καταχωρίζονται κανονικά στα βαθμολόγια των αντίστοιχων εξεταστικών περιόδων (Χειμερινού ή Εαρινού και Σεπτεμβρίου) και εμφανίζονται στην αναλυτική βαθμολογία του φοιτητή με σχετική ένδειξη και επεξήγηση για το βαθμό που υπολογίζεται στο βαθμό πτυχίου.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διαδικασία αφορά φοιτητές/τριες που φοιτούν έως και το 8ο εξάμηνο σπουδών και μαθήματα που εξετάζονται στο εξάμηνο που ανήκουν και όχι για μαθήματα που οφείλονται από προηγούμενα εξάμηνα σπουδών.