Διαδικασία Διαγραφής από το Τμήμα
Published On: 30/08/2021 | Categories: Γενικές, Προπτυχιακές Σπουδές |
Για διαγραφή από το Τμήμα Φυσικής θα πρέπει να προσκομισθούν στην Γραμματεία τα κάτωθι δικαιολογητικά:
  • Αν δεν είχε χορηγηθεί σίτιση ή στέγαση από το Πανεπιστήμιο Πατρών, συμπληρώνεται σχετική ΥΔ (επισυνάπτεται). Αν είχε χορηγηθεί, απαιτείται βεβαίωση από τη Φοιτητική Μέριμνα ότι έχουν διακοπεί οι συγκεκριμένες παροχές.
  • Σε περίπτωση που παρελήφθη βιβλιάριο υγείας από το Πανεπιστήμιο, θα πρέπει να επιστραφεί. Διαφορετικά συμπληρώνεται η σχετική ΥΔ (επισυνάπτεται).
  • Θα πρέπει να επιστραφεί η Ακαδημαϊκή (Φοιτητική) Ταυτότητα. Σε περίπτωση που δεν παρελήφθη ποτέ, συμπληρώνεται σχετική ΥΔ (επισυνάπτεται). Σε περίπτωση απωλείας προσκομίζεται σχετική βεβαίωση από Αστυνομικό Τμήμα.
  • Τέλος θα πρέπει όλα τα ανωτέρω να συνοδεύονται από αίτηση (επισυνάπτεται) στην οποία θα αναφέρεται και ο λόγος της διαγραφής.
Τα δικαιολογητικά μπορούν να αποσταλούν είτε ταχυδρομικά, είτε να προσκομισθούν αυτοπροσώπως.
Το πιστοποιητικό διαγραφής εκδίδεται την επόμενη εργάσιμη ημέρα και μπορεί να αποσταλεί στην διεύθυνση κατοικίας του αιτούντος με υπηρεσία ταχυμεταφορών (χρέωση παραλήπτη), αν αυτό αναφέρεται στην αίτηση.
Εκ της Γραμματείας.