Ανακοίνωση της Κοσμητείας της Σχολής Θετικών Επιστημών για την τρέχουσα εξεταστική περίοδο
Published On: 09/02/2024 | Categories: Γενικές, Εξετάσεις |

Τα Τμήματα της Σχολής Θετικών Επιστημών, που τελούν υπό κατάληψη, συνεδρίασαν άμεσα για την αντιμετώπιση των προβλημάτων πραγματοποίησης της εξεταστικής περιόδου του Φεβρουαρίου. Οι συνελεύσεις των Τμημάτων σε πλήρη εναρμόνιση με την απόφαση της Συγκλήτου στην υπ’ αριθ. 229/31.1.2024 έκτακτη συνεδρίασή της, την ανακοίνωση της Συγκλήτου στην υπ’ αριθ. 230/2.2.2024 έκτακτη συνεδρίασή της και τον Εσωτερικό Κανονισμό του Ιδρύματος (Τεύχος Β΄ 5468/14.09.2023), εξέτασαν διεξοδικά τη δυνατότητα πραγματοποίησης εξ’ αποστάσεως εξετάσεων.

Η Κοσμητεία της Σχολής στην υπ’ αριθ. 204/08.02.2024 έκτακτη συνεδρίασή της, λαμβάνοντας υπόψη τις αποφάσεις των  Συνελεύσεων και τις ιδιαιτερότητες της εκπαιδευτικής διαδικασίας των Τμημάτων, διαπιστώνει ότι αξιόπιστες και αδιάβλητες εξ’ αποστάσεως εξετάσεις, για το τρέχον εξάμηνο, είτε δεν μπορούν να διεξαχθούν, είτε μπορούν να διεξαχθούν μόνο σε περιορισμένο αριθμό μαθημάτων, με βάση τον Εσωτερικό Κανονισμό.

Τα Τμήματα της Σχολής είναι σε ετοιμότητα να διεξαγάγουν δια ζώσης εξετάσεις για τα υπόλοιπα μαθήματα, με βάση τον Εσωτερικό Κανονισμό, αν επιστρέψουν έγκαιρα σε ομαλές συνθήκες λειτουργίας και εφόσον δοθεί η σχετική έγκριση από τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ο Κοσμήτορας

Γεώργιος Παπαθεοδώρου