Ορκωμοσία Προπτυχιακών Φοιτητών_Δεκέμβριος 2021
Published On: 15/11/2021 | Categories: Γενικές, Προπτυχιακές Σπουδές |

Καλούνται οι φοιτητές/τριες που έχουν καταστεί πτυχιούχοι (έχει κατατεθεί στη Γραμματεία ο τελευταίος βαθμός) και επιθυμούν να συμμετάσχουν στην ορκωμοσία της 17ης Δεκεμβρίου 2021, ημέρα Παρασκευή, να έχουν καταθέσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην Γραμματεία αυτοπροσώπως ή ταχυ­δρομικά το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021. Φοιτητές που έχουν ήδη καταθέσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά, παρακαλούνται να ενημερώσουν μέσω email τη Γραμματεία για τη συμμετοχή τους στην προσεχή ορκωμοσία, προκειμένου να συμπεριληφθούν στους προς ορκωμοσία φοιτητές.

Οι φοιτητές/τριες πρέπει να:

• καταθέσουν αίτηση ορκωμοσίας (επισυνάπτεται στην ανακοίνωση),
  • επιστρέψουν την ακαδημαϊκή τους ταυτότητα (εφόσον έχουν παραλάβει). Σε περίπτωση μη παραλαβής κατατίθεται υπεύθυνη δήλωση (επισυνάπτεται στην ανακοίνωση), ενώ σε περίπτωση απώλειας προ­σκο­μί­ζεται σχετική βεβαίωση από την Αστυνομία,
  • προσκομίσουν βεβαίωση από την Φοιτητική Μέριμνα που να βεβαιώνει ότι δεν έχουν εκκρεμότητες σίτισης και στέγασης. Σε περίπτωση που δεν είχαν ποτέ σίτιση και στέγαση από το Πανεπιστήμιο Πα­τρών, συμπληρώνεται η ανάλογη υπεύθυνη δήλωση (επισυνάπτεται στην ανακοίνωση),
  • σε περίπτωση που είχαν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη απ’ το Πανεπιστήμιο Πατρών, να επιστρέψουν το Βιβλιάριο Υγείας. Διαφορετικά συμπληρώνεται η ανάλογη υπεύθυνη δήλωση (επι­συνάπτεται στην ανακοίνωση).

Σας επισημαίνουμε ότι θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση για την ακριβή ώρα ορκωμοσίας.

Οι προς ορκωμοσία φοιτητές/τριες την ημέρα της ορκωμοσίας πρέπει να βρίσκονται στην Γραμ­ματεία του Τμήματος 1 ώρα νωρίτερα από την ώρα της ορκωμοσίας, προκειμένου να υπογρά­ψουν για την παρουσία τους.

Παρα­κα­λούμε για την τήρηση των ως άνω αποκλειστικών ημερομηνιών και προϋποθέσεων.

ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ

Οι τελετές αποφοίτησης θα πραγματοποιηθούν με την υποχρεωτική τήρηση κανόνων, απαιτήσεων και διαδικασιών σύμφωνα την εκάστοτε ισχύουσα ΚΥΑ κατά της πανδημίας covid 19.
Ειδικότερα, οι συμμετέχοντες προσέρχονται στο χώρο της τελετής με επίδειξη και έλεγχο είτε πιστοποιητικού εμβολιασμού, είτε πιστοποιητικού νόσησης είτε βεβαίωσης αρνητικού
εργαστηριακού ελέγχου με τη μέθοδο PCR για κορωνοϊό COVID-19 ή αρνητικής εξέτασης με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid-test) και του αντίστοιχου
πιστοποιητικού ταυτοπροσωπίας.

Η χρήση της προστατευτικής μάσκας (κατά προτίμηση χειρουργικής) είναι υποχρεωτική για όλους τους συμμετέχοντες και παρευρισκόμενους στην τελετή τόσο κατά την είσοδο, όσο και
καθ’ όλη τη διάρκεια παραμονής τους στον χώρο διεξαγωγής της τελετής. Στις τελετές θα συμμετάσχουν μόνο οι ορκιζόμενοι, συνοδευόμενοι, από δύο το πολύ άτομα. Η πραγματοποίηση της τελετής θα γίνει χωρίς τηβέννους και χωρίς χειραψία.

Το πρόγραμμα των τελετών ενδέχεται να τροποποιηθεί και να προσαρμοστεί ανάλογα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα που θα ισχύουν κατά την χρονική περίοδο διεξαγωγής των τελετών
ορκωμοσίας.